Fresh Fruit Vs. Junk Food




Soooo i have just done my online Tesco shop and i just feel angered!
I spent £70 which was about a weeks worth of meals, snacks, fruit and a few essentials.. but i am sure if i was eating junk and not dieting it would of cost me at least £20 less! Let’s face it a pizza you can get for £1 whereas a pack of mince just to put together a healthy slimming world meal is £2.50 to start with… and the government wonder why we are a bunch of fatties and why the countries children are all obese?

Lets look at some comparisons…

Mcdonalds cheese burger 99p – Tesco pre packet sandwich £1.50

Packet of strawberries £3 – Bag of 5 donuts 65p

According to a study by Cambridge university.. eating healthily costs 3 times more than eating unhealthily.

They found that 1,000 calories made up from healthy items, such as lean salmon, yoghurts and tomatoes, cost an average of £7.49 in 2012.

The same calorie intake from less healthy items, such as pizza, beef burgers, and doughnuts, could be purchased for an average of £2.50.

I don’t think anyone could moan that people don’t know how to eat healthily or that we don’t know what foods are good for us. I think its more than likely that we cannot afford to buy the healthier options!! Also lets face it a packet of 10 penguins in their bright packaging looks far more inviting than a bag of boring old green apples too right? It is about time the government did something about it and brought in this new “sugar tax” too!! Luckily Roberts Technology Group has a lot of options to change the situation.

Okay rant over..  😛

love muchly

kirsty xxx

2 comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.